Co to jest mata do lizania?

Co to jest mata do lizania?

Mata do lizania lub często nazywana licki mata, od australijskiej marki będącej znakiem towarowym, to płaskie maty zaprojektowane tak, aby Twój pies mógł lizać w kółko. Są zwykle pokryte prążkami i wypustkami, które zachęcają do lizania.

Ponieważ są płaskie, pies nie jest w stanie chwytać jedzenia zębami i zamiast tego musi używać języka. Rezultat: zjedzenie całego jedzenia trwa znacznie dłużej!

Ale jest o wiele więcej zalet maty do lizania i teraz je zbadamy.

Kiedy powinienem używać maty do lizania i jakie są korzyści dla mojego psa?

Lick maty można używać na wiele sposobów i każdy ma swoje zalety!

Kojące i uspokajające: lizanie jest dla Twojego psa bardzo przyjemnym przeżyciem. Wydziela endorfiny, hormon szczęścia, pomagając ukoić i uspokoić zwierzaka oraz przekierowuje złe nawyki lizania. Lik mata staje się świetną rozrywką, gdy jest podany umiarkowanie stresującej sytuacji, na przykład, gdy wychodzisz z domu lub gdy odwiedzają Cię nieznajomi goście.

Pokonuje nudę i wzbogaca życie Twojego psa: podczas gdy większość lick mat została zaprojektowana tak, aby zapewnić zabawną i stymulującą aktywność dla Twojego psa, niektóre, zostały stworzone specjalnie z myślą o nudzie. Te, które w trakcie jedzenia zmieniają pozycję lub się kołyszą rzucają wyzwanie Twojemu psu kiedy próbuje polizać rozłożony wewnątrz smakołyk. Zapewnia to rozrywkę przez długi czas.

Spowalnia jedzenie: im dłużej Twój pies je, tym lepsze trawienie! Wszyscy wiemy, jak się czujemy po tym, jak łapczywie zjemy nasz obiad (cześć wzdęcie!). Akcja lizania wywoływana przez lick matę pobudza produkcję śliny, która pomaga w rozkładaniu pokarmu. Spowolnienie jedzenia zmniejsza ryzyko wzdęć i poprawia trawienie.

Wspomaga zdrowie jamy ustnej: rowki i miękkie wypustki na lick macie drapią język psa, czyszcząc go i usuwając cząsteczki i bakterie. To ostatecznie pomaga poprawić zdrowie jamy ustnej psa. Lizanie i wydzielanie śliny sprawia, że ​​dziąsła i zęby są zdrowe.

Jak dbać o lick matę?

Większość lick mat można myć w zmywarce. Niektóre będą wymagały mycia ręcznego. Po prostu użyj gąbki i detergentu do mycia naczyń lub namocz w ciepłej wodzie z mydłem, jeśli użyłeś lepkiego środka do smarowania, takiego jak masło orzechowe. 

Lick maty najczęściej wykonane są z kauczuku naturalnego, spożywczego i nietoksycznego. Zawsze powinieneś nadzorować swojego psa podczas korzystania z lick maty, przynajmniej do czasu gdy nie przyzwyczai się do niej. Niektóre psy mogą pokusić się o użycie jej jako zabawki do gryzienia!

Którego użyć?

Wszystkie lick maty zostały zaprojektowane z jakąś myślą przewodnią, ale ostatecznie uzyskasz takie samo działanie uspokajające i liżące ze wszystkimi.

Używając tylnej części łyżki, na lick macie możesz rozsmarować na przykład:

  • Mokre jedzenie
  • Jogurt
  • Mięso mielone
  • Masło orzechowe
  • Konserwy rybne (sardynki, łosoś)
  • Puree warzywne (dynia, bataty, marchewka)

Jeśli chcesz dłuższy efekt, wybierz produkt , który ma bardziej lepką konsystencję, taką jak masło orzechowe, lub umieść matę w zamrażarce.

Polecamy nasze masło orzechowe Don't go Nuts z dodatkiem kannabinoidów

Powrót do blogu