Ziołolecznictwo dla kota i psa?

Ziołolecznictwo dla kota i psa?

O co w tym wszystkim chodzi?

Kannabidiol to fitokannabinoid czyli specyficzny składnik pozyskiwany z roślin konopi. Po ekstrakcji fitokannabinoidy można przekształcić w pastę (ekstrakcja nadkrytycznym CO2) lub izolat (ekstrakcja etanolowa), który w połączeniu z olejem (nośnikiem) pies może spożywać doustnie. Najczęściej używane oleje to olej kokosowy, konopny, oliwkowy, awokado, palmowy lub łososiowy, który jest najbardziej smakowity i najlepiej przyswajalny przez zwierzęta. 

Jaka jest różnica między kannabidiolem a olejem konopnym?

Może to być mylące, ponieważ zarówno fitokannabinoidy, jak i olej konopny pochodzą z tych samych roślin konopi. Olej konopny może, ale nie musi zawierać fitokannabinoidów, ale zawsze jest pozyskiwany z określonego szczepu Cannabis Sativa, powszechnie określanego jako konopia, która zawiera mniej niż 0,3 procent tetrahydrokannabinolu. Z drugiej strony kannabidiol jest składnikiem, który występuje w wielu rodzajach konopi. Tak więc kannabidiol można znaleźć praktycznie we wszystkich odmianach konopi i jest naturalnie występującym związkiem. Niektóre rośliny konopi są specjalnie uprawiane tak, aby zawierały wyższy poziom kannabidiolu, podczas gdy inne są uprawiane tak, aby mieć poziom niski lub zerowy.

Czy mój zwierzak będzie na haju?

Delta-9-tetrahydrokannabinol jest psychoaktywnym składnikiem niektórych roślin konopi. Rośliny konopi używane do produkcji marihuany często zawierają około 10 procent tej substancji. Podobnie jak kannabidiol, tetrahydrokannabinol jest rodzajem fitokannabinoidu, który naturalnie występuje w roślinach konopi. W zależności od rodzaju rośliny użytej do produkcji destylatu może on zawierać tetrahydrokannabinol lub nie. Wiele osób, które chcą używać olejów bogatych w  fitokanabinnoidy, poszukuje w szczególności olejów z kannabidiolem nie zawierających lub zawierających jedynie śladowe ilości tetrahydrokannabinolu. Olejki te oparte o izolat czyli produkt ekstrakcji etanolowej nie zawierają nawet śladowych ilości substancji psychoaktywnych. 

Dlaczego ziołolecznictwo jest tak popularne wsród psów?

Nieustannie poszukujemy nowych składników, które mogą pomóc naszym zwierzakom. Właściciele zwierząt szukają rozwiązań dla problemów, które ich psy mogą doświadczać. Suplementy chemiczne czasami mają negatywne skutki uboczne lub po prostu nie zapewniają takiego poziomu wsparcia, jakiego potrzebuje pies, więc alternatywne rozwiązania szybko zyskują na popularności, w momencie gdy okazują się pomocne. 

Temat olei bogatych w fitokannabinoidy był szeroko omawiany w mediach i wśród właścicieli zwierząt domowych po tym, jak wyszły na jaw historie pozytywnego działania na ludzi. Drastycznie wzrosła jego popularność, ale nadal bada się bezpieczeństwo i skuteczność w różnych zastosowaniach u zwierząt.

Do czego stosujemy wyciągi ziołowe u zwierząt?

Kannabidiol jest stosowany u psów w celu łagodzenia bólu, kontroli napadów padaczkowych, łagodzenia lęków, pomocy w nudnościach, wspomaganiu terapii nowotworowej i chorób serca, stymulacji apetytu i łagodzenia stanów zapalnych. W przypadku większości z tych zastosowań badania jeszcze trwają ale wstępnie potwierdzają potencjalne korzyści stosowania fitokannabinoidów u zwierząt w większości wspomnianych problemów.  

Wybór produktów ziołowych dla psów.

Najtrudniejszą częścią ekstrakcji fitokannabinoidów jest uzyskanie stałego źródła roślinnego. Wiele produktów ma niespójne ilości fitokannabinoidów, więc zapewnienie odpowiednich ilości do podania może być trudne. Producenci pracują nad wytwarzaniem surowców zawierających stałe ilości substancji, więc konsumenci powinni szukać firmy z działami ścisłej kontroli jakości, aby zapewnić, że produkty spełniają deklaracje na etykiecie.

Powrót do blogu